FEATURED
- 23/01/2024
18 views 4 min

Disa media publikuan informacione të pasakta dhe jo të plota në lidhje me “Raportin e Rreziqeve Globale 2024” të Forumin Ekonomik Botëror, i cili shkaktoi vëmendje të veçantë gjatë takimit në Davos. Më 15 janar 2024, portali “Llokalno” publikoi tekstin me titull: “KU PO SHKON BOTA? Ja çfarë i frikëson më së shumti liderët botërorë”, në […]

FEATURED
- 21/11/2023
38 views 4 min

Më 12.11.2023, më shumë media botuan pretendime të pavërteta se “Ukraina nuk është shtet”, “Zelenski nuk është president” dhe “gjuha ukrainase nuk është gjuhë”, duke ia atribuar ato ish-liderit të Rusisë, Dmitri Medvedev, dhe duke u thirrur në gazetën e respektuar “Guardian”. Në grumbulluesit e lajmeve time.mk dhe grid.mk u formuan klasterë artikujsh që përmbanin këto pretendime të pavërteta. […]

FEATURED
- 07/11/2023
41 views 2 min

Informacione të pasakta se Jemeni i ka shpallur luftë Izraelit, kanë dalë edhe në mediat maqedonase.

FEATURED
- 01/11/2023
31 views 44 sec

“Ne duhet të jemi të përgatitur për luftë, ndërsa ne si vend luftojmë për të parandaluar përhapjen dhe përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme”, thotë Pistorius. Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius theksoi për ZDF se Evropa, si dhe Gjermania, duhet të jenë të përgatitur për luftë. “Konflikti në Lindjen e Mesme dhe lufta […]

FEATURED
- 01/11/2023
21 views 3 min

Kuvendi i Malit të Zi, mëngjesin e 31 tetorit zgjodhi Qeverinë e kryeministrit Millojko Spajiq, pas seancës plenare që zgjati tërë natën. Qeveria mori mbështetjen e 46 deputetëve nga partia e Spajiqit, Lëvizja Evropa Tani, nga partia pro-ruse Fronti Demokratik që është shpërbërë së fundi, Demokratët, Partia Popullore Socialiste dhe partitë shqiptare. Të gjitha këto […]

FEATURED
- 31/10/2023
29 views 30 sec

Oligarku rus, Alexey Kuzmichev, është arrestuar dhe po merret në pyetje në Francë në lidhje me dyshimet për shmangie të tatimeve dhe pastrim parash, si dhe për shkeljen e sanksioneve ndërkombëtare, tha Zyra e Prokurorit për Financa më 31 tetor. Një ditë më herët, autoritetet kanë kryer bastisje në shtëpinë e Kuzmichevit në Paris dhe […]