Започнува втората сезона на „Полиграф“ – емисија за разоткривање дезинформации и неточни вести

Институтот за медиуми и аналитика ИМА во соработка со Телевизија Алсат започнаа со продукцијата на втората сезона на ТВ емисијата „Полиграф“, која, од вечерва, ќе се емитува секоја недела во 19:30 часот, веднаш по главните вести на оваа национална телевизија. ИМА и ТВ Алсат очекуваат емисијата да продолжи со успесите од минатата година, кога имаше […]

Етничко медиумско известување: Во 2024 година државата ќе ја водат Aлбанците од ДУИ?

Кои се двата про-опозициски медиуми кои пропагираат дека во 2024 година со Северна Македонија ќе владее ДУИ, односно Албанците? Која е причината што овие медиуми предвидуваат дека претседателот, премиерот и првиот човек на Собранието ќе ѝ припаднат на партијата на Ахмети? Зошто прашањето на новинарот на ТВ Алфа, Матеја Петровски предизвика реакција на вицепремиерот Битиќи […]

Кој кажува што е национален интерес?

Пишува: МИРЈАНА МАЛЕСКА Темата за националните интереси воскресна како феникс во дебатата за уставни гаранции на правата на бугарското малцинство.  Не остана политичка партија или политичар кој не рече дека ги брани националните интереси а дека некој друг ги “распродава”. Кој кажува што е национален интерес? Во политичката теорија, постои едногласност дека државниот интерес обично […]

Полиграф: Портали дезинформираа дека СДСМ „преговорите за името со Грција ги премести од ОН во ЕУ“

На 17.03.2023, порталот Република објави наслов „Слично како со спорот за името кога дојде СДСМ: Поранешната српска власт ги преместила преговорите за Косово од ОН во ЕУ“. Во текстот се тврди: „Слично направи и СДСМ кога дојде на власт во 2016 година. Преговорите за името со Грција ги премести од ОН во ЕУ каде Македонија […]

И јас би правел интервју со Гордана Јанкулоска!

Пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИИ јас би правел интервју со Гордана Јанкулоска. Таа е релевентен соговорник за многу теми, вклучувајќи ги оние што се деновиве актуелни во земјава. Од тој аспект, сосем е легитимно за секој новинар да ја искористи приликата за интервју со поранешната министерка за внатрешни работи.Но, пред прашањата за актуелните теми, најпрвин би ја […]

Макрон, Шолц и Мелони во заедничко соопштение ја повикаа Србија да го признае Косово

Лидерите на Франција, Германија и Италија синоќа ја повикаа Србија „де факто“ да го признае Косово. Во изјавата објавена еден ден по разговорите со двете страни, францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанската премиерка Џорџа Мелони рекоа дека е време балканските соседи да ги исполнат претходните обврски. Нивниот потег следи по зголемената […]

Кои македонски медиуми лапнаа „руски кромид“ со фабрикувано видео ширено од Захарова, дека на билборд во Њујорк пишувало „Слава на Урина“?

На 21 и 22 септември 2023 година, повеќе медиуми во земјава со речиси идентични текстови објавија дезинформација дека во Њујорк, за време на одржувањето на Генералното собрание на ООН, Зеленски и Украина биле пречекани со дигитален билборд на кој наместо „Слава на Украина“ пишувало „Слава на Урина“.Како што може да се види од агрегаторите на […]

Борел: Белград и Приштина го одбија европскиот предлог за Заедница на српски општини

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека Белград и Приштина го одбиле предлогот за основање на Заедницата на српски општини, кој им го понудила Европската Унија. -Двете страни не беа подготвени да ги прифатат и да се сложат околу условите – изјави Борел, но не прецизираше за каков предлог […]

Роберт Фицо по четврти пат стана премиер на Словачка

Левичарскиот лидер Роберт Фицо денеска е назначен за премиер на Словачка со четиригодишен мандат. Тоа е четврти пат Фицо да доаѓа на оваа функција. Заедно со Фицо заклетва дадоа и министрите кои ќе бидат дел од новата влада. Претседателката Зузана Чапутова ги назначи Фицо и неговиот кабинет откако партијата на Фицо Смер – победи на […]

Ураганот Отис ослабна откако го погоди Акапулко

Ураганот Отис со јачина од петта категорија го удри јужниот брег на Мексико, носејќи ветрови со брзина од 260 километри на час и поројни дождови во Акапулко и околните градови. Од Центарот за урагани соопштуваат дека ураганот ослабел до втора категорија додека минува низ Мексиканскиот брег и се очекува дополнително да слабее во стрмните планини […]