20 views 0 sec 0 Comment

Макрон, Шолц и Мелони во заедничко соопштение ја повикаа Србија да го признае Косово

- 28/10/2023

Лидерите на Франција, Германија и Италија синоќа ја повикаа Србија „де факто“ да го признае Косово.

Во изјавата објавена еден ден по разговорите со двете страни, францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанската премиерка Џорџа Мелони рекоа дека е време балканските соседи да ги исполнат претходните обврски.

Нивниот потег следи по зголемената меѓународна загриженост дека двете страни би можеле да се вратат во отворен конфликт по серијата насилни инциденти во последните месеци. Голем дел од тензиите се насочени во северно Косово, каде што етничките Срби се мнозинство.

Во нивната изјава, Макрон, Шолц и Мелони ги повторија долгогодишните повици до косовскиот премиер Албин Курти да формира заедница на општини со српско мнозинство на северот, давајќи им на локалните Срби одреден степен на самоуправа.

Србија и Косово со години разговараат со посредство на Европската унија за да ги нормализираат односите. Со застојот на тој процес, лидерите на трите најголеми земји на ЕУ се повеќе се вклучија во обидите за решавање на кризата.

Додека ЕУ претходно бегаше од политички чувствителното прашање за де факто признавање на Косово, тројцата лидери јасно ставија до знаење дека очекуваат Србија да го стори тоа, со што ќе се изврши притисок врз српскиот претседател Александар Вучиќ.

Comments are closed.