FEATURED
- 23/01/2024
32 views 0 sec

Неколку медиуми објавија неточни и нецелосни информации за „Извештајот за глобалните ризици 2024“ на Светскиот економски форум, кој предизвика особено внимание на состанокот во Давос. На 15 јануари 2024, порталот „Локално“ објави текст со наслов: „КАДЕ ОДИ СВЕТОТ? Еве од што најмногу се плашат светските лидери“, во кој се тврди: „Дезинформациите и лажните вести се […]

FEATURED
- 21/11/2023
31 views 6 sec

Повеќе медиуми на 12.11.2023 објавија невистинити тврдења дека „Украина не е држава“, „Зеленски не е претседател“, „украинскиот јазик не е јазик“, припишувајќи му ги на поранешниот лидер на Русија, Дмитриј Медведев, повикувајќи се на угледниот „Гардијан“. На агрегаторите за вести time.mk и grid.mk се формираа кластери од написи, кои ги содржеа  овие невистинити тврдења. Повеќе медиуми се повикаа на […]

FEATURED
- 07/11/2023
29 views 3 sec

Неточни информации дека Јемен му објавил војна на Израел се појавија и во македонски медиуми.   На македонскиот агрегатор за вести time.mk на 31.10.2023 се појави кластер вести „Јемен му објави војна на Израел“ со истоимен наслов на прво место во кој се тврди: „Јемен е прва арапска земја што му објавува официјално војна на Израел од […]

FEATURED
- 25/10/2023
18 views 0 sec

Ураганот Отис со јачина од петта категорија го удри јужниот брег на Мексико, носејќи ветрови со брзина од 260 километри на час и поројни дождови во Акапулко и околните градови. Од Центарот за урагани соопштуваат дека ураганот ослабел до втора категорија додека минува низ Мексиканскиот брег и се очекува дополнително да слабее во стрмните планини […]

FEATURED
- 24/10/2023
29 views 0 sec

Унгарскиот парламент денеска го отфрли предлогот за гласање за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја во воената алијанса. Унгарија е главната пречка за Шведска да влезе во НАТО, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот поднесе протокол до турскиот парламент со кој го одобрува […]

FEATURED
- 24/10/2023
32 views 0 sec

Министерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, денеска изјави дека нема да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, откако шефот на ОН го критикуваше израелското бомбардирање на Газа. „Нема да се сретнам со генералниот секретар на ОН. По масакрот на 7 октомври, нема простор за балансиран пристап. Хамас мора да […]

FEATURED
- 24/10/2023
16 views 1 sec

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска упати предупредување до Иран, наведувајќи дека САД ќе дејствуваат „одлучно“ при секој напад, во време кога светот е загрижен поради ширењето на конфликтот на Блискиот Исток. – САД не бараат конфликт со Иран. Ние не сакаме оваа војна да се прошири. Но, ако Иран или неговите посредници нападнат кого […]