FEATURED
- 17/04/2024
34 views 0 sec

И за случајот во Србија со убиството на малата Данка, повеќе медиуми во земјава и регионот објавуваа многу шпекулации и погрешни информации. На пример, на 4 април 2024 неколку медиуми во земјава објавија наслови дека медиумите во Србија објавиле фотографии од осомничените за убиството на Данка. Агенцијата „Макфакс“ објави текст за „вториот убиец на Данка“, илустриран со фотографија на […]

FEATURED
- 10/04/2024
34 views 1 sec

Медиумите честопати наседнуваат на сатирични текстови на 1-ви април, денот на шегата, објавувајќи ги како сериозни вести. Така, на 1 април 2024 порталот „Фокус“ објави наслов: „Хрватскиот претседател поднесе оставка“. Повикувајќи се на хрватските медиуми, Фокус извести дека „Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ ненадејно поднесе оставка од функцијата“, а дека „претседателската функција ќе ја преземе независниот […]

FEATURED
- 09/04/2024
28 views 0 sec

Веста за вооружениот напад врз градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибраими, беше топ – тема во медиумите во земјава и регионот. И за овој случај, на многу портали се проширија неточни информации и дезинформации. По нападот на 1 април 2024 година, повеќе портали на албански јазик објавија неточни наслови дека градоначалникот на Арачиново бил ранет. „НАЈНОВА ВЕСТ: Ранет […]

FEATURED
- 04/04/2024
29 views 5 sec

Стара вест – нова дезинформациja. Ова е чест начин што го употребуваат некои Фејсбук страници за да ја зголемат читаноста и кликовите, дезинформирајќи на публиката. Таков е случајот со веста за три силни експлозии на северот на Косово, која на 16 март 2024 ја објавија Фејсбук страниците на албански јазик „Актуелитете“, „Албанска традиција“ и „Живот […]

FEATURED
- 16/01/2024
30 views 1 sec

На 3 јануари 2024 г., порталот „Република“ објави текст со наслов „Eксперт за шарени револуции споредува: Taктиката од Киев се употребува во Белград“. Во текстот, „Република“ всушност пренесува изјави од интервју со рускиот професор Андреј Викторович Манојло, објавено на рускиот пропаганден канал „РТ Балкан“ на српски јазик на 27 декември 2023 година. Во интервјуто, зборувајќи […]

FEATURED
- 18/12/2023
56 views 6 sec

На социјалните мрежи често се објавуваат дезинформации кои злоупотребуваат дури и големи трагедии за да постигнат поголемо влијание во јавноста. Покрај дезинформациите за двете убиства во земјава, таков е случајот и со убиството на Лиридона Адемај – Мурсели што се случи неодамна во Косово. На 03.12.2023 година, Фејсбук страницата „Розарија“ објави видео на кое се гледа Лиридона Адемај-Мурсели, убиена на 29.11.2023 година во Приштина, како наводно зборува […]

FEATURED
- 13/11/2023
70 views 5 sec

По објавувањето на извештаите на Европската комисија за земјите во регионот, неколку медиуми проширија непоткрепени изјави на премиерката на Србија, Ана Брнабиќ во врска со Извештајот на ЕК за Србија.

FEATURED
- 08/11/2023
115 views 4 sec

Едно се тврди во насловот, а сосем друго во текстот. Овој начин на неточно информирање е честа појава кај онлајн медиумите во земјава.

FEATURED
- 27/10/2023
22 views 2 sec

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека Белград и Приштина го одбиле предлогот за основање на Заедницата на српски општини, кој им го понудила Европската Унија. -Двете страни не беа подготвени да ги прифатат и да се сложат околу условите – изјави Борел, но не прецизираше за каков предлог […]

FEATURED
- 25/10/2023
43 views 0 sec

Левичарскиот лидер Роберт Фицо денеска е назначен за премиер на Словачка со четиригодишен мандат. Тоа е четврти пат Фицо да доаѓа на оваа функција. Заедно со Фицо заклетва дадоа и министрите кои ќе бидат дел од новата влада. Претседателката Зузана Чапутова ги назначи Фицо и неговиот кабинет откако партијата на Фицо Смер – победи на […]